فرصت ها و امکانات گردشگری ایران 

 

ایران مجموعه ای از فرصت های گردشگری است . این امر نه تنها در آثار تاریخی و جاذبه های فرهنگی طبیعی ، بلکه حتی در هنجارهای فرهنگی و ارزش های دینی آن نهفته است که در پی می آید ؛

 

۱اماکن تاریخی ، شامل کاخ ها ، گورها ، آتشکده ها ، دخمه ها ، پیکره های سنگتراشی شده در کوه ها ، مساجد و باغ ها با تقسیم آنها به آثار قبل و بعد از اسلام

 

۲محوطه ها : شامل روستاها ، محلات قدیمی ، گذرها ، تپه ها ، بافت های قدیمی شهر ها ، قلاع و مقابر ، کاروانسراها ، سکونتگاه های موقت و پناهگاه های میدان و محوطه های حفاری شده .

 

۳جاذبه های طبیعی : صحاری بزرگ و کویری ، غارها ، دریاچه ها ، آبشارها ، جنگل ها ، مرداب ها ، مناطق حفاظت شده ، حیات وحش و زیستگاه های بزرگ جانوری و برخی گونه های منحصر به فرد در آنها ، تالاب ها ، قله ها ، سواحل و چشمه ها ، خسوف و کسوف .

 

۴اماکن مذهبی : حرم مطهر حضرت امام رضا علیه السلام در مشهد و حضرت معصومه سلام الله علیها در قم ، مساجد ، نیایشگاه های زرتشتیان و کلیمیان ، کلیساها ، امامزاده ها و تکیه ها ، زیارتگاه ها و حوزه های علمیه .

 

۵اشیای تاریخی و موزه ای : ریتون ها ، جام ها ، سکه ها ، مهرها ، مجسمه ها ، کوزه ها ، زیور آلات ، دست خط ها و طلسم ها .

 

۶اماکن درمانی : آبگرم ها و چشمه ها .

 

۷دست سازه ها و مصنوعات : برج های آزادی و میلاد ، بازارها و پاساژهای جدید ، پیست های اسکی ، صنایع دستی ، فرش و بادگیرها .

 

۸آداب و سنن و مردم شناسی : رسوم محلی ، قصه ها ، ضرب المثل ها ، لالایی ها ، اعیاد (نوروز ) ، عزاداری ها ، مسابقات ، پوشاک ، موسیقی ، غذاهای محلی ، بازی ها و زندگی عشایری .

 

۹تاسیسات : هتل ها ، اقامتگاه ها ، کاروانسراها ، کمپینگ ها و حمل و نقل هوایی ، دریایی ،ریلی .

 

۱۰متون : سنگ نبشته ها ، کتیبه ها ، حجاری ها ، حکاکی ها ، لوح ها ، کتب ، اوراد ، وقفنامه ها و اسناد

 

۱۱مشاهیر : ادیبان ، عارفان ، هنر پیشگان و بازیگران ، موسیقیدانان ، حماسه سرایان و آثار آنان .

 

۱۲اقلام : خاویار ، زیتون ، برنج ، زعفران و فرش .

 

۱۳سمبل ها : نمادها ، نشانه ها ، علایم و اساطیر

 

۱۴هنر : صنایع دستی ، شیشه گری ، معرق ، منبت ، حکاکی ، میناکاری ، خاتم سازی ، چرم دوزی ، فرش و گلیم و گبه بافی ، خوشنویسی ، کتابت ، چاپ ، صحافی ، صفحه آرایی ، دوخت های روی پارچه ، سفالگری ، آثار سینمایی و فیلم های برگزیده ، عکاسی از طبیعت و آثار و بناها .

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   توسعه منابع انسانی در بخش جهانگرد

۱۵اقالیم : گرم و خشک در جنوب ، بارانی و رطوبت در شمال ، سرد و خشک در شمال غرب ، معتدل در مرکز به طور همزمان در یک فصل و وجود جنگل و کویر و کوه و دشت و دریا در یک پهنه .

 

۱۶اعمال و سنن مذهبی : حجاب زنان ، مراسم سینه زنی و زنجیر زنی در محرم ، سفره های نذری و افطاری ، نذورات و صدقات و زیارت ها و مجالس روضه خوانی و مسابقات قرآنی .

 

۱۷علمی و فرهنگی : پذیرش و جذب دانشجویان خارجی ، برگزاری همایش ها و سمینارهای بین المللی ، اعطای بورسیه ها ، برگزاری کارگاه های آموزشی و تحقیقات مشترک علمی ، تحصیل طلاب خارجی .

 

۱۸ورزشی : مسابقات و تمرینات ورزشی ، ورزش بانوان کشورهای اسلامی ، تفریحات ورزشی ، رکاب زنان .

 

۱۹آثار شگفت انگیز : خاصیت ضد فیزیکی بخشی از خیابان سئول جنگل دریایی حراء در قشم ، گرم ترین نقطه کره زمین در کویر شهداد ، چشمه گل فشان در چابهار و …..

 

۲۰نمایشگاه ها : نمایشگاه های دائمی ، فصلی ، موردی عمومی ، تخصصی و فروشگاه های عرضه محصولات .

 

۲۱شکار : شکار در مناطق بیابانی ، جنگلی و صیادی در دریای شمال و آب های جنوب .

 

۲۲راه ها : جاده های تاریخی همچون جاده ابریشم ، پل ها و ….

 

۲۳رزمگاه ها و میادین نبردهای تاریخی چون چالدران یا رزمگاه نیشابور .

 

۲۴نظام آبیاری : قنات ها ، آبراه ها و آبگیرها و تقسیم آب در مزارع و باغ ها و محلات

 

۲۵تراتزیت مسافران زمینی و هوایی

 

۲۶دیدار اقوام و خویشاوندان .

 

فرصت ها و امکاناتی که اگر آنها را در کنار آداب میهمان نوازی و پذیرایی گرم و صمیمانه مردم ایران ، به خصوص ایلات و عشایر از میهمانان خارجی قرار دهیم باید گفت ، ایران دارای بهترین گنجینه و ذخایر گردشگری جهان است .

 

به یاد داشته باشیم که گردشگری صنعتی بدون آلایندگی با سرمایه گذاری اندک و با سود آوری بالا است ؛ صنعتی که امروزه بعد از صنایع نفت و خودروسازی بیشترین سود را دارد ؛ از همین رو است که آن را کارخانه بدون دود نامیده اند . با وجود این تفاسیر کافی نیست که بگوییم فرصت ها و امکانات گردشگری ایران در میان دیگر کشورهای بدیل و بی نظیر است ، بلکه باید به برنامه ها و راه های وصول هدف نیز بیندیشیم .

دسته‌ها: تور لحظه آخری