اگه همیشه از سرما می لرزید یا دست و پاتون یخ می زنه و وسط چله ی تابستون هم دوست دارین ژاکت بپوشید، زمان اون رسیده که فکری به حال خودتون بکنین و ته وتوی قضیه رو در بیارین. البته دکتر هولی فیلیپس (Holly Phillips)، مشاور پزشکی و نویسنده ی کتاب «خلاصی از خستگی»، می گه که کلا خانوما بیشتر از آقایان احساس سرما می کنن چون فیزیولوژی بدن شون این طوریه و شرایط خاص دیگری هم هست که باعث می شه بیشتر احساس سرما بکنن.

بیایید یک فهرست ۱۰تایی از دلایل خستگی رو با هم مرور کنیم تا ببینیم کجای کار می لنگد و به چه دلیل همیشه احساس سرما می کنین.

 

۱. خیلی لاغر هستین

اگه وزن تون خیلی کمه و شاخص BMI تون (BMI شاخصیه که میزان چربی بدن رو با توجه به وزن و قدتون سبک و سنگین میکنه) کمتر از ۱۸.۵ه به چند دلیل احساس سرما می کنین. اول اینکه بنا به گفته دکتر مَگی مون (Maggie Moon) که متخصص تغذیهه وقتی خیلی لاغر باشین، بدن تون چربی کافی نداره تا بتونه از شما در برابر سرما محافظت کنه. اگه واسه نگه داشتن این اندام و وزن کم رژیم غذایی سفت و سختی رو رعایت می کنین، حتما مقدار کالری مصرفی تون رو خیلی کم کردین و خیلی کم غذا می خورید. کمبود کالری روی متابولیسم بدن اثر می ذاره و اینطوری بدن تون نمیتونه گرمای کافی تولید کنه. اگه چند گرم وزن اضافه کنین آسمان به زمین نمی رسه، پس غذاهای سالم و مقوی که شامل مقدار زیادی پروتئین، چربی و کربوهیدراتای پیچیده هستن رو هم در رژیم غذایی تون جا بدین.

۲. غده ی تیروئیدتان به درستی کار نمی کنه

تیروئید یک غده ی پروانه ای شکله که در گردن قرار داره و اگه منظم کار نکنه هزار و یک مشکل به وجود میاره که احساس سرما هم یکی از آنهاست. دکتر فیلیپس می گه: «احساس همیشگی سرما نشونه کم کاری تیروئیده. یعنی غده ی تیروئید تون به اندازه کافی هورمون تیروئید ترشح نمی کنه.» وقتی سطح این هورمون تنظیم نباشه، متابولیسم تون کنه می شه و موتور بدن تون نمیتونه به اندازه کافی گرما تولید کنه. خستگی، کم پشتی مو و خشکی پوست از دیگر نشونه های کم کاری تیروئید هستن. متأسفانه آمار کم کاری تیروئید در ایران ۴ برابر آمار جهانیه. اگه فکر می کنین کم کاری تیروئید دارین با دکتر تون مشورت کنین. اون واسه تون آزمایش خون می نویسه و اگه کم کاری تیروئید داشتین، به شما کمک می کنه تا با روشای علمی و پزشکی مشکل تون رو حل کنین.

۳. کمبود آهن دارین

کمبود آهن یکی از دلایل اصلی احساس سرمای مزمنه. به چه دلیل؟ دکتر فیلیپس می گه که آهن یک ماده معدنی خیلی مهم و حیاتیه که به گلبولای قرمز خون کمک می کنه اکسیژن رو در بدن تون جابه جا کنن. وقتی کمبود آهن دارین گلبولای قرمز خون نمی تونن به درستی کارشون رو بکننن و بخاطر این سردتون می شه.

دکتر مون می گه: «اگه کمبود آهن داشته باشین غده ی تیروئیدتان خوب کار نمی کنه، به کم کاری تیروئید گرفتار میشید و پس همیشه احساس سرما می کنین. مکملای آهن می تونن خیلی مؤثر باشن اما بهترین روش واسه بالا بردن سطح آهن خون مصرف غذاهای سالم مثل گوشت، تخم مرغ، اسفناج و غذاهای دریاییه.»

۴. جریان خون در بدن تون ضعیفه

دکتر ماگاریتا رور (Margarita Rohr)، متخصص مریضیای داخلی می گه: «اگه گردش خون در بدن تون مشکل داشته باشه و خون به نقاط انتهایی بدن تون نرسه دست و پاتون همیشه مثل یک تکه یخ، سرد می شه اما دمای بقیه ی اجزای بدن تون متعادله. مریضیای قلبی-عروقی می تونن یکی از دلایل مشکلات گردش خون باشن. گردش خون ضعیف نشون می ده که قلب تون خون رو خوب پمپاژ نمی کنه یا اینکه یک گرفتگی در راه رگ هاتون هست که نمی ذاره خون به دست و پاتون برسه.»

دکتر فیلیپس هم می گه: «سیگار کشیدن می تونه باعث مشکل در گردش خون شه چون دود سیگار رگا رو بسته می کنه.»

دکتر رور باور داره که احتمال دیگری که هست، مریضی ای به نام «رِینود» است که باعث می شه وقتی احساس سرما می کنین، رگای دست و پاتون خیلی سریع تنگ و باریک شن. مریضی رینود با دارو درمان می شه اما حتما باید قبل از مصرف دارو با دکتر تون مشورت کنین.

۵. به اندازه کافی نمی خوابید

دکتر فیلیپس می گه: «کمبود خواب می تونه سیستم عصبی بدن تون رو دچار مشکل کنه و تنظیم یه سری عملکردای ذهنی که بر دمای بدن اثر می ذارن رو به هم بزنه.» هنوز مشخص نشده که به چه دلیل این اتفاق میفته، اما تحقیقات نشون می ده که اگه به اندازه کافی نخوابید نا آرومیایی به بدن تون وارد می شه که فعالیت «هیپوتالاموس» رو کم می کنه. هیپوتالاموس یکی از اعضای کنترلی مغزه که دمای بدن هم در اونجا تنظیم می شه. تحقیقی که به وسیله مجله اروپایی فیزیولوژی کاربردی انجام شد این قضیه رو اثبات کرد. اونا افت دما در بدن ۲۰ فرد بالغ که کمبود خواب داشتن رو گزارش کردن. دکتر فیلیپس می گه: «متابولیسم هم می تونه یک دلیل دیگر باشه. اگه شما یک شب نخوابید متابولیسم بدن تون خیلی کنه می شه و پس گرمای کمتری تولید می کنه و گردش خون هم در بدن تون ضعیف تر می شه.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل کسب و کارای کوچیک به CRM احتیاج دارن؟ 

۶. به اندازه کافی آب نمی خورین

دکتر مون می گه: «حدود ۶۰ درصد بدن یک فرد بالغ از آب تشکیل شده. آب به تنظیم دمای بدن خیلی کمک می کنه.» اگه به طور همیشگی آب بخورین، این مایع می تونه گرما رو در خود جذب کنه و کم کم اونو آزاد کنه و با این کار دمای بدن تون رو متعادل نگه داره. هر چقدر آب بدن تون کمتر باشه نسبت به تغییرات دما حساس تر میشید. آب از یک راه دیگر هم به گرم شدن بدن تون کمک می کنه. آب متابولیسم بدن تون رو افزایش می ده و با بیشتر شدن متابولیسم گرمای بیشتری هم تولید می شه. دکتر مون می گه که سعی کنین روزانه کمه کم ۸ لیوان آب بخورین، به ویژه قبل و بعد از ورزش.

۷. ویتامین B۱۲ بدن تون کمه

مواد مغذی که در فراوردهای حیوانی پیدا می شن نقش مهمی در جلوگیری از احساس سرما دارن. بدن آدم واسه خون سازی به ویتامین B۱۲ احتیاج داره. این ویتامین اکسیژن رو به نقاط مختلف بدن میرسونه. اگه به اندازه کافی از این ویتامین مصرف نکنین، ممکنه به کم خونی گرفتار شید و خیلی احساس سرما کنین. کمبود ویتامین B۱۲ می تونه به دلیل یک رژیم غذایی نامناسب باشه. پس سعی کنین از گوشت کم چرب ماهی و لبنیات بیشتر استفاده کنین. اما بعضی وقتا کمبود این ویتامین به خاطر مشکلاتیه که در مراحل جذب هست. اگه رژیم غذایی تون پر از ویتامین B۱۲ه و با این حال احساس سرما می کنین، حتما با دکتر تون صحبت کنین تا واسه تون آزمایشی بنویسه و سطح B۱۲ بدن تون رو بررسی کنه.

۸. خانوم هستین

همیشه با همسر یا همکارهای مردتون سر تنظیم دمای اتاق مشکل دارین؟ باید بدونین که این مسئله به جنسیت شما برمیگرده. دکتر رور می گه: «کلا زنا بهتر از مردها گرما رو تحمل می کنن.» بدن خانوما طوری طراحی شده که جریان خون رو بیشتر به قسمتای اصلی و لازم مثل مغز و قلب برسونه. پس خون کمتری به نواحی دیگر مثل انگشتان دست و پا می رسه که باعث می شه زنا بیشتر از مردها احساس سرما کنن. تحقیقایی که در دانشگاه یوتا (Utah) انجام شد نشون داد که دمای مرکز بدن زنا از مردها بیشتره اما دمای دست هاشون به طور میانگین ۲/۸ درجه کمتره.

۹. قند خون دارین

دکتر رور می گه: «اگه قند خون تون رو همیشه کنترل نکنین، ممکنه به مریضی «نوروپاتی محیطی» گرفتار شید. نوروپاتی محیطی یک حمله پایدار به سیستم عصبیه که روی دستا و پاهایتان اثر می ذاره. وقتی این اتفاق ادامه پیدا کنه، احساس کِرِختی و سستی می کنین و بعضی وقتا دست و پاتون درد میگیره و چون سیستم عصبی پیامای مربوط به دمای بدن رو هم به مغز میرسونه ممکنه احساس سرما کنین». نوروپاتی دیابتی کم کم رشد می کنه و ممکنه شما اصلا متوجه نشید که به این مریضی گرفتار هستین. اگه دیابت یا نشونه های اون (احساس ادرار تکراری، خستگی و تشنگی زیاد سه نشونه اصلی هستن) رو دارین با دکتر تون صحبت کنین.

۱۰. عضله هاتون ضعیف هستن

دکتر رور می گه: «عضلها با تولید گرما، دمای بدن تون رو تنظیم می کنن.» پس کم بودن تراکم عضلها باعث می شه احساس سرما کنین. تراکم بالای عضله متابولیسم بدن تون رو افزایش می ده و با احساس سرما مقابله می کنه. با وزنه زدن در باشگاه یا استفاده از دمبل می تونین عضله سازی کنین. با این کار موتور بدن تون روشن می شه و مثل یک پتوی بزرگ شما رو از درون گرم می کنه؛ پس احتیاجی نیس که همیشه یک لباس کلفت بپوشید تا از سرما نلرزید.

منبع : health

دسته‌ها: آموزشی